W obiektywie wroga. Powiat będziński w czasach II wojny światowej.

Późno letnią odsłonę „Salonu czeladzkiego” zainauguruje promocja nadzwyczaj wartościowego wydawnictwa Muzeum Saturn poświęconego trudnej przeszłości naszego regionu zatytułowanego „Kreis Bendsburg 1939-1944. Powiat będziński w obiektywie okupanta.” autorstwa historyk Stefanii Lazar, kustosza Muzeum Saturn.

Oś okazałej dwuczęściowej publikacji albumowej stanowi ponad sto sugestywnych zdjęć wykonanych w czasie II wojny światowej przez niemieckich fotografów na potrzeby nazistowskiego aparatu administracyjnego oraz hitlerowskiej propagandy pochodzących z zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach. Starannie wyselekcjonowany na potrzeby naukowego opracowania i poparty szeroką kwerendą archiwalną zbiór obejmuje ujęcia typowo dokumentacyjne ukazujące zastaną tkankę miejską zagłębiowskich miast, zabudowę wsi czy zróżnicowanie etniczne ludności zamieszkującej ten teren. Dużą część prezentowanego materiału stanowią fotografie z ważnych dla przybyłej z Rzeszy społeczności niemieckiej uroczystości i wydarzeń o charakterze państwowym, partyjnym, kulturalnym czy sportowym. Całość ubrana w atrakcyjną szatę graficzną adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców zainteresowanych historią w szczególności Zagłębia Dąbrowskiego.

Książkę będzie można nabyć podczas spotkania z autorką, które odbędzie się w dniu 2 września o godz. 17.00.

Zachęcamy do uczestnictwa.