W miniony wieczór piątkowy w Muzeum Saturn mieliśmy przyjemność gościć dr hab. prof. UŚ Bożenę Czwojdrak, która w ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie zapoznała przybyłych słuchaczy z tematyką późnego średniowiecza w Polsce, a dokładniej królowych panujących w ww. okresie.

Pierwszoplanowymi bohaterkami wykładu były królowe: Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska, Zofia Holszańska oraz Elżbieta Rakuszanka. Uczestnicy spotkania zapoznani zostali ze specyfiką średniowiecznych małżeństw na dworach polskich, problemami z jakimi ówczesne królowe musiały się mierzyć oraz oczekiwaniami jakie musiały sprostać. Przedstawione zostały tematy dotyczące m.in. historii koronacji Jadwigi Andegaweńskiej na króla Polski, poznania jej przyszłego męża – Władysława Jagiełły – kogo i gdzie posłała królowa w celu sprawdzenia wyglądu oblubieńca oraz zmian jakie dokonały się po ceremonii zaślubin. Poruszona została także kwestia sekretów jakie skrywają groby średniowiecznych królowych.

Tych i wielu innych arcyciekawych oraz intrygujących informacji dowiedzieć się mogli licznie przybyli na wykład goście, którzy otrzymali również odpowiedzi na licznie zadawane przez słuchaczy pytania.

Serdecznie dziękujemy Pani profesor za wykład, a naszym gościom za obecność.

Zapraszamy także na kolejne wydarzenia w Muzeum, o których będziemy systematycznie informować na naszym fanpagu oraz stronie internetowej.

Skip to content