Ogród krwawych róż.

W piątek 3 lutego o godzinie 17.00 w Muzeum Saturn miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii oraz według scenariusza Bartosza Bednarczuka pt. „Krzyk i kolce róż – Aparat represji w Mysłowicach w latach 1939-1945 oraz 1945-1946”. Obraz ten jest sprawnie zrealizowanym przez pasjonatów historycznym dokumentem, który wprowadza widza we fragment smutnej i tragicznej historii jednego z miejsc kaźni okresu drugowojennego. Dokument przeplata w motywie przewodnim kilka wstrząsających opowieści, których scenariusz napisało samo życie.

Główny temat filmu stanowi Zastępcze Więzienie Policyjne w Mysłowicach, które w czasach swojego funkcjonowania budziło grozę i strach. Każdy kto tam trafiał, zazwyczaj spędzał w tym miejscu trzy najgorsze miesiące swojego życia, by później zostać deportowanym prosto do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Brutalne śledztwa, tortury i głód – tak wyglądała codzienność w nazywanym przez więźniów „Rosengarten”, czyli „Ogrodzie Róż”. Owe „róże” były w tym przypadku niczym innym jak ironicznym nawiązaniem stosowanym przez samych osadzonych do krwawych śladów świadczących o brutalności śledczych i strażników. Nie inaczej było gdy obóz przejęli w 1945 r. komuniści, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali, że  w miejscu nazistowskiego, niemieckiego powstało komunistyczne, polskie więzienie przeznaczone głównie dla Ślązaków. Tę bardzo krwawą historię dopełniają dwie epidemie. Druga z nich – epidemia tyfusu w roku 1946 sprawiła, iż to miejsce kaźni zostało zamknięte. Film ten przedstawia historię tego naznaczonego krwią miejsca, o którego istnieniu do dzisiaj wiele osób nie wie.

Wszystkim przybyłym na wykład gościom serdecznie dziękujemy oraz zapraszamy na kolejne wydarzenia w Muzeum.