Podczas II wojny światowej Zastępcze Więzienie Policyjne w Mysłowicach budziło grozę. Każdy kto tam trafiał, zazwyczaj spędzał w tym miejscu trzy najgorsze miesiące swojego życia, by później zostać deportowanym prosto do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Brutalne śledztwa, tortury i głód – tak wyglądała codzienność w nazywanym przez więźniów „Rosengarten”, czyli „Ogrodzie Róż”. Nie inaczej było gdy obóz przejęli w 1945 r. komuniści. Film dokumentalny pt. „Krzyk i Kolce Róż” przedstawia historię tego naznaczonego krwią polskich patriotów miejsca, o którego istnieniu do dzisiaj wiele osób nie wie.

scenariusz i reżyseria: Bartosz Bednarczuk;
zdjęcia, dźwięk i montaż: Paweł Smalcerz;
animacja 3D: Adam Skiba;
dron: Bartosz Bednarczuk;
muzyka: Aleksander Goławski;
zwiastun: Bartosz Bednarczuk;

W filmie udział wzięli: Erna Łódzka, Józefa Posch-Kotyrba, Adam Plackowski, Wojciech Kubowicz, Bogusław Polak, Sylwester Drozdowski, Joachim Pawlik, Sylwester Szweda, ks. dr Damian Bednarski, dr Wacław Dubiański;głos kobiecy: Klara Kucharczyk;
źródła materiałów archiwalnych: Muzeum Miasta Mysłowic, Prywatne zbiory Bogusława Polaka, Instytut Pamięci Narodowej, Prywatne zbiory Sylwestra Szwedy, United States Holocaust Memorial Museum, YouTube: Jan Ziemba, Mysłowice – Zapomniana Historia, Miasto Mysłowice, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Śląska Biblioteka Cyfrowa, Wyższe Seminarium Duchowne w Katowicach, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle Nad Notecią, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Film został sfinansowany przez Gminę Mysłowice oraz powstał we współpracy z Muzeum Miasta Mysłowic. Realizacja filmu została objęta honorowym patronatem prezydenta Mysłowic Dariusza Wójtowicza.

Projekcja filmu odbędzie się w piątek 3. lutego 2023 roku o godz. 17.00 w Pałacu pod Filarami, przy ul. Dehnelów 10 w Czeladzi.

Serdecznie zapraszamy!