Zbliża się ósma publiczna kwesta na ratowanie czeladzkich „Powązek”.

Po raz ósmy na cmentarzu przy ul. Nowopogońskiej, szósty na komunalnym, natomiast trzeci raz na nekropolii przynależnej do parafii pw. Matki Bożej Bolesnej przy ul. Szybikowej zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków.

Wzorem lat ubiegłych serdecznie prosimy wszystkich o szczodre wsparcie.

W środę 1 listopada przy bramach wejściowych trzech cmentarzy w godz. 8.30-16.00 będą widoczni kwestujący (osoby z życia publicznego, radni, działacze społeczni, członkowie lokalnych organizacji, wolontariusze) zaopatrzeni w imienne identyfikatory oraz oznakowane puszki-skarbonki. Wszystkich darczyńców zapewniamy, że każda ofiarowana złotówka była i będzie dobrze wykorzystana.

Zebrane w trakcie ubiegłorocznej zbiórki środki finansowe przeznaczone zostały na renowację grobu sióstr Istelskich. Mocno nadwyrężony przez czas pilnie potrzebował stosownych zabiegów mających na celu odzyskanie właściwości technicznych, a także dawnych walorów estetycznych i plastycznych. Dość wspomnieć przy tej okazji, że działalność Społecznego Komitetu Odnowy Czeladzkich Nagrobków Pro Memoria pozwala ratować nie tylko zabytki, ale również pamięć o czeladzianach. Na miejskich nekropoliach znajdują się, pozostające bez opieki rodziny, groby zasłużonych przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego, od uczestników powstań i działaczy niepodległościowych do artystów, lekarzy, przemysłowców, polityków, pisarzy, sportowców, duchownych czy rodzin związanych z Czeladzią, innymi słowy – nasze wspólne dziedzictwo.

Nie zostawiajmy „kamiennej” historii Czeladzi bez opieki!

Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków Pro Memoria

Skip to content