Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego po Czeladzi.

Muzeum Saturn zaprasza na uroczysty wernisaż wystawy zatytułowanej „Marszałek Józef Piłsudski w Czeladzi. Wspomnienie wizyty sprzed 100 lat” powstałej specjalnie na okoliczność przypadającej w roku bieżącym 100. rocznicy pobytu Józefa Piłsudskiego w naszym mieście.

Ekspozycja składa się z dwóch części – pierwsza z nich o charakterze biograficznym stworzona przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej całościowo przedstawia postać Marszałka. Natomiast druga część opracowana przez Muzeum Saturn ilustruje nader interesujące czeladzkie ślady stanowiące materialne, a także niematerialne upamiętnienia legendy i kultu Józefa Piłsudskiego z okresu II Rzeczypospolitej będące odzwierciedleniem nastrojów społecznych naszych przodków.

Do przygotowania wystawy wykorzystano materiały archiwalne pochodzące ze zbiorów Muzeum Saturn, Muzeum Śląskiego w Katowicach. Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich oraz Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi.

Wernisaż uświetni wykład dra hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Miłosza Skrzypka „Rok 1922 na Górnym Śląsku”.

Zapraszamy 4 listopada o godz. 17.00.