Tuż przed wybuchem II wojny światowej w Dąbrowie Górniczej mieszkało około 6 tys. osób pochodzenia żydowskiego. Po wojnie do miasta wróciło tylko około 300.

Muzeum Saturn zaprasza na film pt. „Niemy Szept. Historia żydowskiej społeczności Dąbrowy Górniczej” przedstawiający historię społeczności żydowskiej Dąbrowy Górniczej, która niegdyś stanowiła integralną część tkanki miejskiej, a której przedstawicieli już dziś próżno szukać w mieście.

scenariusz, reżyseria i montaż: Bartosz Bednarczuk

zdjęcia: Paweł Smalcerz Yura Pyzhenkov

dron: Bartosz Bednarczuk

muzyka: Aleksander Goławski

skrypt: Fatima Orlińska.

W filmie udział wzięli: Samuel Judkiewicz, Hana Szancer – Kantor, Magda Cyankiewicz, Arkadiusz Rybak, Mateusz Siembab, Rachel Bebes, Agnieszka Dobkiewicz, Dariusz Rozmus, Irit Greenberg, Sarah Goldreich, Avi Zimmerman, Tzipora Maimon, Aleksandra Namysło, Zbigniew Sielańczyk;

źródła materiałów archiwalnych: Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, United States Holocaust Memorial Museum Yad Vaschem, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Śląska Biblioteka Cyfrowa, Muzeum Auschwitz, Bundesarchiv, Dawna Dąbrowa.

Piątek, 19. maja 2023 r. godz. 17.00