W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w samo południe odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia repliki pomnika dedykowanego pamięci polskich żołnierzy służących w 11 kompanii 7 Pułku Piechoty Legionów – kaprala Jana Wodzyńskiego, szeregowego Mateusza Kuskowskiego i szeregowego Ignacego Duszyńskiego – poległych na polach pod kopalnią „Saturn” w potyczce z Niemcami w dniu 10 marca 1919 r. w obronie granic nowo odrodzonego państwa polskiego.

W uroczystości udział wzięli: poseł na Sejm RP Mateusz Bochenek, przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka, zastępczyni burmistrza Miasta Czeladź do spraw komunalnych Elżbieta Dmitruk, zastępczyni burmistrza Miasta Czeladź do spraw społecznych Beata Zawiła, przewodnicząca Rady Miejskiej Czeladzi Jolanta Moćko, ks. kanonik Jarosław Wolski proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi, radna Rady Powiatu Będzińskiego Anna Hetmańczyk, radni Rady Miejskiej Łukasz Wesołowski i Dariusz Pietrzykowski, prof. dr hab. Dariusz Nawrot dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego, dyrektorzy miejskich placówek oświatowych, przewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi Ewa Ambroży, delegacja Harcerskiego Kręgu Seniorów, przedstawicielka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Nogajowej w Czeladzi, pluton kadetów z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z wychowawczyniami, mieszkańcy Czeladzi. Poczet sztandarowy wystawiło Miasto Czeladź. Wartę honorową przy replice pomnika zaciągnęli kadeci z klasy mundurowej.

Rys historyczny nawiązujący do wydarzeń przed ponad 102 laty przedstawił prof. Dariusz Nawrot. Aktu odsłonięcia repliki pomnika dokonali poseł na Sejm RP Mateusz Bochenek oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Jolanta Moćko, po czym ks. kanonik Jarosław Wolski po odmówieniu krótkiej modlitwy poświęcił replikę monumentu.

Pomnik wzniesiony dzięki szczodrości czeladzian i pomocy finansowej Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” odsłonięty w dniu 9 czerwca 1929 r. zlokalizowany został u zbiegu dzisiejszych ulic Katowickiej i Nowopogońskiej. W symboliczną datę 11 listopada 1939 r. w wyniku celowego niszczycielskiego działania przez niemieckiego okupanta został zniszczony. Po II wojnie w miejscu pierwotnego istnienia pierwszego pomnika w Czeladzi jako miejsca pamięci narodowej umieszczono płytę nagrobną poświęconą ofiarom obozów koncentracyjnych i więzień hitlerowskich. Za sprawą szlachetnej idei rozpropagowanej przez Muzeum Saturn mającej na celu wybudowanie repliki pomnika przestrzeni Czeladzi przywrócono ważny i należny fragment jej przeszłości. Na podstawie zachowanych archiwalnych materiałów ikonograficznych replikę monumentu z 1929 r. opracował i wykonał artysta rzeźbiarz Tomasz Wenklar.