Już w najbliższą środę o godz. 12:00, na skwerze przy ulicy Katowickiej, odbędzie się odsłonięcie repliki pomnika poświęconego żołnierzom poległym na polach pod kopalnią „Saturn” w potyczce z Niemcami w dniu 10 marca 1919 roku. W trakcie tragicznego starcia, będącego wynikiem walki o kształt granic w odzyskującej niepodległość Polsce, zginęło trzech żołnierzy.

Miejscowa ludność nie zapomniała o obrońcach regionu i Polski. W dziesiątą rocznicę walk pod kopalnią „Saturn”, w 1929 roku, odsłonięto w Czeladzi pomnik poświęcony poległym polskim żołnierzom. Monument, zbudowany przy zbiegu ulic Katowickiej i Nowopogońskiej, powstał ze składek społecznych oraz przy wydatnej pomocy finansowej Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn”. Jako wyraz polskości, patriotyzmu i suwerenności, pomnik został zburzony przez niemieckiego okupanta w symboliczną datę 11 listopada 1939 roku.

 

W  2019 roku, w 100. rocznicę starcia na Saturnie, Muzeum Saturn zwróciło się do władz miasta Czeladź z inicjatywą odbudowy pomnika, upamiętniającego poległych w potyczce bohaterów. Dzięki przychylności włodarzy jaki i aprobacie Rady Miejskiej, której uchwała usankcjonowała ostatecznie budowę monumentu, udało się zrealizować przedsięwzięcie, przywracające przestrzeni miasta fragment jego historii, a mieszkańcom pamięć tamtych pełnych heroizmu i odwagi wydarzeń.

 

 

Skip to content