Gdy historia jest kobietą.

W minioną środę w Muzeum Saturn odbyło się spotkanie ze Stefanią Lazar autorką książki zatytułowanej „Portrety kobiet niezwykłych. Skandalistki, damy, emancypantki na dziełach sztuki”, która ujrzała światło dzienne 28 lutego br. nakładem warszawskiego wydawnictwa Lira.

Wpisująca się w modny obecnie nurt herstorii, czyli historii opowiadanej z perspektywy feministycznej ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet w dziejach publikacja zawiera dziesięć szkiców biograficznych nieszablonowych kobiet znanych z kart historii Europy i uwiecznionych w dziełach sztuki – malarstwie tablicowym oraz mozaice.

Autorka zawodowo związana z Muzeum Saturn podzieliła się z przybyłymi gośćmi radością oraz zaangażowaniem towarzyszącymi jej podczas twórczego procesu powstawania książki. Wyjawiła ponadto źródła inspiracji oraz motywy, które ostatecznie zaprowadziły ją do tak pięknego namacalnego finiszu. Wprawdzie zaprezentowana publikacja odbiega zasadniczo od tematyki stanowiącej podstawową oś zainteresowań naukowych Stefanii Lazar, jednak podjęty wysiłek w zakresie zmierzenia się z przestrzenią świata kobiet żyjących w różnych czasach, jak i niekonwencjonalny sposób jego przedstawienia zdecydowanie przyniósł wymierne rezultaty w postaci sporej dawki emocji mogących prawdziwie zafrapować Czytelnika. Czy zatem „Portrety kobiet niezwykłych…” stanowią zaczątek kariery literackiej Stefanii Lazar? Szczerze jej tego życzymy.

 

Skip to content