Muzeum Saturn zaprasza na spotkanie ze Stefanią Lazar – historyk, kustosz Muzeum Saturn, autorką książki „Portrety kobiet niezwykłych. Skandalistki, damy, emancypantki na dziełach sztuki”. To nad wyraz interesująca publikacja z gatunku biografii wpisująca się w tak modny w ostatnimi czas nurt „herstorii” – historii opowiadanej z perspektywy feministycznej ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet w dziejach.

Publikacja zawiera dziesięć szkiców biograficznych nieszablonowych kobiet znanych z kart historii Europy i uwiecznionych w dziełach sztuki – malarstwie tablicowym oraz mozaice. To subiektywny dobór postaci, które ujęły autorkę albo pięknem swojego wizerunku albo zaskakującym życiorysem ukrytym za zasłoną malarskiej interpretacji, zazwyczaj zaś jednym i drugim.

Osiągnięte przez opisane w niniejszej książce pozycja oraz popularność plasująca je w sferze ówczesnych celebrytek, a także barwne pełne zaskakujących wydarzeń, a czasem i wstydliwych faktów życiorysy sprawiały, że stawały się one przedmiotem twórczej kreacji artystów trafiając na płótna najznakomitszych mistrzów swoich czasów.

Naszkicowane w książce sylwetki w większości nie były do tej pory szerzej omawiane w polskiej literaturze popularyzatorskiej. Ich dzieje zostały opracowane przez autorkę na podstawie rzetelnych kwerend opartych o naukowe biografie wybranych postaci przede wszystkim anglo- i niemieckojęzyczne.

 

Serdecznie zapraszamy 12 października na godz. 17.00.

Skip to content