W ostatni piątek 20 stycznia od godziny 17.00 w Muzeum Saturn miał miejsce wernisaż wystawy pt. „Gorzka chwała – powstanie 1863 roku” wypożyczonej z Muzeum Niepodległości w Warszawie, podczas którego z okolicznościowym wykładem wystąpił prof. Dariusz Nawrot. Pan Profesor z charakterystyczną dla siebie swadą i erudycją opowiedział o tym wiekopomnym dla dziejów Polski wydarzeniu kładąc szczególny nacisk na rolę ziem dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego.

W pierwszej części wykładu prelegent nakreślił tło historyczne nawiązując nie tylko do skomplikowanej sytuacji będących pod zaborami ziem polskich. W szerszej perspektywie przedstawił również dynamiczną historię w połowie XIX wieku m.in. we Włoszech, Niemczech, czy Rosji. Wskazał na inspiracje jakie stanowiły dla powstańców sukcesy ruchów narodowych w dwóch pierwszych krajach oraz słabość ostatniego.

W drugiej części wykładu tematem przewodnim były wydarzenia w trakcie Powstania styczniowego na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Pan Profesor przedstawił sylwetki kluczowych dla tego zagadnienia osób m.in. kapitana Stanisława Nikiforowa oraz Apolinarego Kurowskiego. W sposób niezwykle klarowny przebrnął przez meandry skomplikowanej sytuacji politycznej związanej z obozem białych i czerwonych. Podczas tej prelekcji przybyli na wykład goście mogli poznać również powód, dla którego ziemie te były w lutym 1863 roku tak wyjątkowe. Na koniec dowiedzieli się również paru arcyciekawych faktów o kluczowej dla losów Powstania bitwie pod Miechowem.

Po skończonym wykładzie można było zapoznać się z rozpoczynającą się w ten dzień wystawą uzupełnioną o kilka plansz przygotowanych przez prof. Dariusza Nawrota ilustrujących lokalną odsłonę wydarzeń sprzed ponad półtora wieku. Wszystkim przybyłym na wernisaż serdecznie dziękujemy! Zapraszamy również na kolejne wydarzenia w Muzeum Saturn – więcej informacji wkrótce.

Skip to content