„Drewniana Czeladź”

Urokliwe, niewysokie, rozłożyste domy z charakterystycznymi dachami i szerokimi bramami wjazdowymi,  przez wieki witały odwiedzających Czeladź, dodając wizerunkowi miasta sielskości i malowniczości. Mimo kruchości materii, licznych powodzi, pożarów, dramatycznych wydarzeń historycznych i upływu czasu na jego terenie wciąż pozostały drewniane relikty przeszłości, przypominające jak w dawnych wiekach mieszkali czeladzianie i jak wyglądały ich domostwa. Wszechobecna drewniana architektura, typowa dla starych miast Zagłębia  Dąbrowskiego, w Czeladzi przetrwała do końca lat 60. XX wieku.

To, jak przedstawiał się pejzaż dawnej Czeladzi i czym charakteryzowała się jego architektura podsumowuje najnowsza muzealna publikacja zatytułowana „Drewniana Czeladź”. Na spotkanie z autorką wydawnictwa, Panią Barbarą Klajmon, historykiem sztuki, pracownikiem Muzeum „Górnośląskie Park Etnograficzny w Chorzowie” oraz Janem Powałką, artystą, malarzem, twórcą wizualnej oprawy książki, zapraszamy w piątek, 22 marca, o godzinie 17:00.