11 kwietnia w Pałacu pod Filarami gościliśmy dwie wyjątkowe kobiety – dr Aleksandrę Namysło, historyka, pracownika naukowego Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, pionierkę w badaniu historii ludności żydowskiej w Zagłębiu Dąbrowskim oraz Karolinę Jakoweńko, Prezes Fundacji Brama Cukermana i kierowniczkę Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach.
 
Powodem spotkania była niezwykła książka „Nie damy się wysiedlić. Bojowniczki i bojowniczki żydowskiego ruchu oporu w Będzinie i Sosnowcu”, która ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Biblioteki Śląskiej, a której współtwórczyniami – obok Andrzeja Ciepała i Tomasza Grząślewicza, są obie Panie – dr Aleksandra Namysło jako autorka kilkudziesięciu biogramów, Karolina Jakoweńko jako inicjatorka wydania książki. W trakcie spotkania zgormadzeni w Muzeum goście mogli dowiedzieć się między innymi dlaczego książka jest tak unikatowa, jak przebiegały prace nad jej powstaniem, w jaki sposób potoczyły się dramatyczne losy wielu z jej bohaterów i co charakteryzowało przedwojenne pokolenie, o którym traktuje publikacja.
 
Ta książka zawierająca aż 170 biogramów Żydów należących do ruchu oporu to niezwykła pozycja w historiografii regionu, „macewa z papieru” jak nazywają ją sami autorzy, wystawiona wszystkim tym, którzy nie bali przeciwstawić się ekstremalnemu złu, a którzy ginąc w czasie Zagłady, często nie mieli ani pochówku ani nagrobka.
 
Skip to content