Salwa honorowa dla Aleksandry Zagórskiej – powtórny pogrzeb Pani ppłk.
 
26 maja b.r. w Warszawie odbył się powtórny, tym razem wojskowy pogrzeb zmarłej w 1965 roku ppłk. Aleksandry Zagórskiej, żołnierza Legionów, uczestniczki I i II wojny światowej, organizatorki Ochotniczej Legii Kobiet, odznaczonej Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Obrony Lwowa, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi. Warto również przypomnieć, że Aleksandra Zagórska I voto Bitschan była matką, urodzonego w Czeladzi Jurka Bitschana – Orlęcia Lwowskiego, który w listopadzie 1918 roku w wieku 15 lat stracił życie w obronie Lwowa.
 
Po mszy sprawowanej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przez wikariusza generalnego biskupa polowego ks. płk. Kryspina Raka, trumna z ekshumowanymi wcześniej z cmentarza bródnowskiego szczątkami Aleksandry Zagórskiej, została złożona na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pani ppłk. spoczęła w kwaterze pośród żołnierzy wojny polsko – bolszewickiej tuż obok matki Nieznanego Żołnierza – Jadwigi Zarugiewiczowej.
 
Organizatorami uroczystości odbywającej się w asyście kompanii honorowej, orkiestry wojskowej i dowódców służących w garnizonie warszawskim, przy udziale przedstawicieli władz rządowych, organizacji i stowarzyszeń był Urząd d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej. W pogrzebie uczestniczyli potomkowie ppłk. Aleksandry Zagórskiej – wnuk Jerzy Bednarz z synem i córką oraz ich dorosłymi już dziećmi.
W warszawskich uroczystościach odbywających się symbolicznie w Dniu Matki uczestniczyła przybyła na zaproszenie Jerzego Bednarza oraz Instytutu Pamięci Narodowej dyrektor Muzeum Saturn – Iwona Szaleniec, która w imieniu społeczności naszego miasta na grobie ppłk. Aleksandry Zagórskiej złożyła wiązankę kwiatów.
 
Relacja z pogrzebu w najbliższej „Oficynie Saturnowskiej”.
 
Skip to content