Słońce zaklęte w butelce

Aksamitne i szorstkie, intensywne i delikatne, słodkie i cierniste, mięsiste, krągłe, gładkie, słomkowożółte, bursztynowe, atramentowe… – to zaledwie kilka określeń z przebogatego słownika nazw opisujących ten trunek.

O ile sama jego nazwa pochodzi od łacińskiego vinum, o tyle jego początków powinniśmy doszukiwać się daleko od Półwyspu Apenińskiego. Najprawdopodobniej winorośl wywodzi się bowiem z Kaukazu. I bardzo możliwe, że to właśnie tam, w paleolicie, natknął się na nią prehistoryczny człowiek, który omyłkowo zjadając nadpsute owoce odkrył ich nietypowe właściwości.  Tak zaczyna się historia wina, bo o nim wszak będzie mowa na kolejnym spotkaniu z cyklu „Dolce vita – fakty i mity”, które poprowadzi dobrze znana naszym Gościom Olga Lubecka, założycielka fundacji AmaPuglia.

Winorośl uprawia się na Półwyspie Apenińskim od tysiącleci, ale to dzięki rzymskim legionom Europę od Półwyspu Iberyjskiego po dorzecze Dunaju pokryły winnice. Dzisiejsze Włochy są spadkobiercą tej tradycji, co przejawia się choćby w gigantycznej liczbie apelacji, lokalnych odmian i miejscowych tradycji. O bogactwie tradycji winiarskiej Italii i wyjątkowości tamtejszych produktów, które zdobywają serca, a raczej podniebienia koneserów jak i amatorów na całej kuli ziemskiej, Olga Lubecka opowie w środę, 15 listopada, o godzinie 17:00. Zapraszamy!

Skip to content