Dawne i nowe dzieje Sosnowca

W minioną środę odbyło się trzecie wydarzenie z cyklu „Sosnowiec – historia w pigułce”. Tym razem wykład pt.: „120 lat Sosnowca – historia miasta” wygłosił prof. dr hab. Dariusz Nawrot znany i ceniony propagator historii Zagłębia Dąbrowskiego goszczący nie pierwszy raz w Muzeum Saturn, który jak zwykle z niezwykłą swadą i erudycją przybliżył licznie przybyłym słuchaczom zarys dziejów południowego sąsiada Czeladzi.

Z wykładu dowiedzieć można było się wielu arcyciekawych kwestii związanych z rozwojem wsi, a później miasta Sosnowiec. Pan Profesor płynnie przeprowadził gości przez meandry zawiłej i skomplikowanej historii Sosnowca. Poczynając od powstania dworca w 1859 roku, dalej poruszając zagadnienia związane z działalnością niepodległościową na przełomie XIX i XX wieku, uzyskaniem praw miejskich, I wojną światową, 20-leciem międzywojennym, tragedią II wojny światowej, kończąc wykład na powojennych czasach PRL i przemianie ustrojowej 1989 roku.

Prelekcja dostarczyła również wiedzy na temat wielu mniej lub bardziej powszechnie znanych ciekawostek, ot choćby o ewolucji nazwy miasta czy okolicznościach powstania herbu. Kryminalnego smaczku nadała wykładowi wzmianka o Stanisławie Jarosie – sprawcy nieudanych zamachów na Nikitę Chruszczowa i Władysława Gomułkę.

Ten niezwykle interesujący wykład przeszedł co prawda do historii, jednak już niebawem odbędą się kolejne wydarzenia z cyklu „Sosnowiec – historia w pigułce”. Najbliższe już 11 maja. Serdecznie zapraszamy!

Skip to content