Podziwiając zabytki Sosnowca.

W ramach cyklu „Sosnowiec – historia w pigułce” dnia 1 czerwca w Muzeum Saturn miał miejsce wykład prof. nzw. dra inż. arch. Jacka Owczarka pt.: „Architektura Sosnowca”.

Pan Profesor podczas swojego wystąpienia zaprezentował architektoniczny rozwój miasta na przykładzie kilku charakterystycznych dla Sosnowca zabytkowych budynków. Prelegent niejednokrotnie odwoływał się podczas swojego wykładu do postaci Henryka Dietla i związanych z nim projektów architektonicznych powstałych w mieście. Licznie zgromadzeni goście dowiedzieli się m.in. o wewnętrznych zdobieniach Pałacu Dietla opierających się na motywach historycyzmu – nawiązującego do tradycji np. sagi skandynawskiej o Sygurdzie i Brunhildzie. Wśród architektonicznych przykładów usłyszeć można było również sporo ciekawostek o Zamku Sieleckich – jego konserwacji i zmianach jakie zostały tam wprowadzone na przestrzeni minionych lat.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy na stanowisku wojewódzkiego konserwatora zabytków, prelegent pomógł zrozumieć słuchaczom kilka technicznych tajemnic związanych z procesem konserwacji wiekowych budynków Sosnowca. Doświadczenie to w połączeniu z arcyciekawą prezentacją pozwoliło choć na chwilę przenieść się w czasie i podziwiać te architektoniczne cuda południowego sąsiada Czeladzi.

 

Skip to content