Sosnowiec w 1902 roku – jak się o nim ongiś pisało.
 
Ostatni już wykład z cyklu „Sosnowiec – historia w pigułce” odbył się we wtorek 7 czerwca. Prelekcję pt. „Sosnowiec 1902” wygłosił goszczący nie po raz pierwszy Tomasz Grząślewicz. Prelegent z charakterystyczną dla siebie swadą i humorem zaprosił słuchaczy na wirtualny spacer po otrzymującym w 1902 roku prawa miejskie Sosnowcu. Prezentacja oparta została o wycinki prasowe pochodzące z ówczesnego tygodnika „Przemysłowo-Handlowego Kurjera Sosnowieckiego”. Dzięki bezpośrednim relacjom z tego okresu wykład niezwykle obrazowo poprowadził między dawnymi ulicami i budynkami. Pozwolił wniknąć w realia Sosnowca początku XX wieku – poruszając najróżniejsze dziedziny jego ówczesnego funkcjonowania. Stan sanitarny miasta, rozwój edukacji oraz rozrywki, a nawet wątki kryminalne – to tylko niektóre z tematów podjętych podczas prelekcji.
Wysoki poziom wykładu zapewnił jak zwykle Tomasz Grząślewicz, poruszając różnorodne i arcyciekawe wątki sięgające zarówno w jasne, jak i ciemne strony Sosnowca. Dał tym samym słuchaczom możliwość pełnego zrozumienia realiów prezentowanego czasu. W trakcie wykładu wplecione zostały pytania dotyczące rozmaitych aspektów początków funkcjonowania miasta, co pozwoliło gościom aktywnie uczestniczyć w prelekcji. Na koniec mogli się oni odwdzięczyć swoimi pytaniami, z czego skrzętnie skorzystali, a prelegent skrupulatnie udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym na tym i poprzednich wykładach z zakończonego już cyklu „Sosnowiec – historia w pigułce”!
 
Skip to content