„Sosnowiec 1902″

Kolejne spotkanie z cyklu Sosnowiec – historia w pigułce poprowadzi Tomek Grząślewicz – tłumacz języka angielskiego i regionalista, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Redaktor „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” i portalu „I Like Zagłębie”. Organizator spacerów historycznych i literackich w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. Współautor publikacji „Śladami Zbigniewa Białasa. Przewodnik literacki po Sosnowcu” (2018) i „Przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca” (2021). Prowadził także audycję muzyczną na antenie radia Zagłębie FM. Jego główne obszary zainteresowania to tematyka związana z Zagłębiem Dąbrowskim na styku historii i kultury, ze szczególnym uwzględnieniem literatury i muzyki.

Nasz prelegent zaprasza na barwną opowieść o pamiętnym roku 1902, który mieszkańcy Pogoni, Sielca i kilku innych osad zaczynali jako wieśniacy, a kończyli jako obywatele miasta Sosnowiec. Zmianę tę na gorąco, od stycznia do grudnia, relacjonował „Przemysłowo-Handlowy Kurjer Sosnowiecki” – pierwszy tygodnik w Zagłębiu Dąbrowskim, dzięki czemu możemy dziś poznać problemy, troski, ale i powody do dumy sosnowiczan sprzed 120 lat.

Redakcja „Kurjera” narzeka na pluskwy w wagonach kolei warszawsko-wiedeńskiej, egipskie ciemności w mieście, brak zieleni, nieuprzejmych dorożkarzy i bandy chuliganów nad Czarną Przemszą. Z drugiej jednak strony widzimy młody, dynamicznie rozwijający się ośrodek miejski, w którym właśnie przedłużono ulicę Kościelną, rozpoczęła się budowa cerkwi św. Mikołaja i kościoła św. Tomasza, na dworcu otwarto drugą kasę biletową, a na ulicach pojawił się… pierwszy samochód. To będzie niezwykła podróż!

Sosnowiec 1902 – wtorek 7 czerwca, godz. 17:00

wstęp wolny

Skip to content