Kiedy wraz z powstaniem przygranicznej stacji kolejowej w 1859 roku rozpoczęła się właściwa historia Sosnowca, Żydzi byli wśród pierwszych osadników, którzy przyjechali szukać szczęścia w dynamicznie rozwijającej się osadzie. Zakładali tu banki, otwierali domy ekspedycyjne i budowali okazałe kamienice. Z czasem społeczność żydowska rozwarstwiała się i rosła w siłę: w 1939 roku liczyła około 28 tysięcy ludzi, wśród których byli radni i drobni rzemieślnicy, artyści i kupcy, rabini, bogaci przemysłowcy i biedota miejska. Większość sosnowieckich Żydów zginęła w odległym o niecałe 40 kilometrów Auschwitz.

 

Ile z dziedzictwa sosnowieckich Żydów przetrwało do naszych czasów?

Jakie ślady ich obecności można wciąż znaleźć w budynkach i podwórzach?

Czego w Sosnowcu szuka drugie i trzecie pokolenie ich potomków?

 

O odkrywaniu ważnego wątku historii swojego miasta opowie Tomasz Grząślewicz – tłumacz języka angielskiego i regionalista, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Redaktor „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” i portalu „I Like Zagłębie”. Organizator spacerów historycznych i literackich w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. Jest współautorem publikacji „Śladami Zbigniewa Białasa. Przewodnik literacki po Sosnowcu” (2018) i „Przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca” (2021). Prowadził także audycję muzyczną na antenie radia Zagłębie FM. Jego główne obszary zainteresowania to tematyka związana z Zagłębiem Dąbrowskim na styku historii i kultury, ze szczególnym uwzględnieniem literatury i muzyki.

 

„Przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca”, który w lipcu 2021 roku ukazał się w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, to publikacja, która będzie punktem wyjścia do spotkania.

 

Środa 30 marca godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy

Muzeum Saturn w Czeladzi, ul. Dehnelów 10

wstęp wolny 

Skip to content