(Nie)Zapomniani. Historia sosnowieckiej społeczności żydowskiej.

W minioną środę w Muzeum Saturn odbył się pokaz filmu dokumentalnego opowiadającego o tragicznych losach blisko 30-tysięcznej społeczności żydowskiej stanowiącej niegdyś integralną część sosnowieckiej tkanki miejskiej, a po której pozostały dziś jedynie zdjęcia, pamiątki oraz wspomnienia.

52 minuty emocjonalnych opowieści i nierzadko trudnych reminiscencji przywracających pamięci skomplikowaną wojenną historię są dziełem – dodajmy nad wyraz udanym – grupy filmowej Historia Zapomniana.

Niekwestionowany walor filmu stanowi udział dawnych mieszkańców Sosnowca pochodzenia żydowskiego w chwili wybuchu II wojny mających wówczas po kilka, kilkanaście lat, lecz wciąż pamiętających swoje rodzinne domy: Miry Rosenblatt, Geli Buchbinder, Ety Batalion, Murray’a Safirstein. W produkcji wystąpili ponadto z narracją historyczną Bartosz Bednarczuk, Tomasz Grząślewicz oraz Adam Szydłowski.

Poruszające w odbiorze zestawienia obrazów współczesnych miasta z archiwalnymi fotografiami ilustrującymi utracony w następstwie Zagłady świat sosnowieckich Żydów wywołały nieudawane refleksje, którymi dzielili się widzowie. Obecni na spotkaniu twórcy filmu – Bartosz Bednarczuk, Paweł Smalcerz oraz Tomasz Grząślewicz nader interesująco przedstawiali okoliczności jego powstawania wyjawiając przy tym swe artystyczne plany dotyczące realizacji kolejnych historycznych przedsięwzięć w kręgu żydowskiej historii regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Film dostępny również w serwisie YouTube. Zapraszamy do obejrzenia.

Scenariusz i reżyseria: Bartosz Bednarczuk.

Zdjęcia, montaż i dźwięk: Paweł Smalcerz.

Muzyka i udźwiękowienie: Aleksander Goławski.

Tłumaczenie na język angielski oraz konsultacja historyczna: Tomasz Grząślewicz.