Tak brzmi tytuł bogatego programu o charakterze edukacyjnym przynoszącym okazję do poznania świata, który był tak bliski, a jednocześnie daleki – świata Żydów polskich.

Nasz kraj aż do czasu Zagłady w latach II wojny światowej był największym skupiskiem Żydów w Europie. Na ziemiach polskich przez blisko tysiąc lat istniały obok siebie, nie bez wzajemnych wpływów, ale jednak odrębnie, odmienne obyczaje, architektura, sztuka, literatura. Formuła przygotowanych czterech wydarzeń organizowanych co środę począwszy od 9 marca ma za zadanie nie tylko stworzenie przestrzeni do refleksji nad uprzedzeniami i stereotypami, lecz zwłaszcza budowę dialogu międzykulturowego. Powracając do mitycznego sztetla podążać będziemy śladami tradycji żydowskiej wpisanej w historię oraz przestrzeń wielu polskich miejscowości odsłaniającymi miriady opowieści o minionym czasie i wspólnej pamięci niosącymi niepowtarzalną sposobność zrozumienia niełatwej przeszłości.

 

 

Program zainauguruje wieczór z prof. Zbigniewem Białasem autorem powieści „Rutka” inspirowanej Pamiętnikiem Rutki Laskier – 14 letniej Żydówki z Będzina, która zanim zginęła z mamą i bratem w komorze gazowej KL Auschwitz-Birkenau stworzyła przejmujący opis okupacyjnej codzienności, cierpienia i strachu.

Zapraszamy 9 marca o godz. 17.00.

 

Spotkaj się z historią i kulturą żydowską w Muzeum Saturn!

 

Skip to content