O tradycjach pogrzebowych i inskrypcjach nagrobnych górnośląskich Żydów.

W minioną środę mieliśmy przyjemność gościć historyka – judaistę, genealoga, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego – Sławomira Pastuszkę, który opowiedział o zwyczajach ceremonii pochówku obowiązującej wierzących Żydów oraz o inskrypcjach umieszczonych na nagrobkach osób zmarłych.

Zebrani mieli okazję zapoznać się z ideą nieśmiertelnej duszy mówiącą o jej trzech wcieleniach i procesem umierania podczas którego następuje pogodzenie z Bogiem i ludźmi. Prelegent przedstawił rytuały i praktyki stosowane przez bractwo Chewra Kadisza zajmującego się przygotowaniem zmarłego do ceremonii pochówku – dodajmy osobom spoza społeczności żydowskiej zupełnie nieznanych. Z kolej „odtajnienie” inskrypcji nagrobnych sporządzonych w języku hebrajskim lub jidysz, a więc niezrozumiałych dla nie – Żydów, ukazało jak wiele tajemnic, ale także bólu i cierpienia skrywają napisy wykute w kamień.

Pomimo dość przytłaczającej tematyki, spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze zostawiając uczestnika w zadumie, z niemałą dawką wiedzy.

Skip to content