Kadry z okupacji powiatu będzińskiego.

Drugiego dnia września o godzinie 17:00 w Muzeum Saturn w ramach „Salonu czeladzkiego” miało miejsce spotkanie autorskie ze Stefanią Lazar, którego osią była promocja książki pt. „Kreis Bendsburg 1939-1944. Powiat będziński w obiektywie okupanta” – wydawnictwa albumowego Muzeum Saturn składającego się z dwóch części.

Przewodnim tematem tych publikacji jest trudna przeszłość Zagłębia Dąbrowskiego ukazana na starannie wyselekcjonowanych i opracowanych naukowo zdjęciach, opatrzonych w pełni profesjonalnym komentarzem autorki. Wykonane zostały one w czasie II wojny światowej przez niemieckich fotografów na potrzeby nazistowskiego aparatu administracyjnego oraz hitlerowskiej propagandy podczas ważnych dla przybyłej z Rzeszy społeczności niemieckiej uroczystości i wydarzeń o charakterze państwowym, partyjnym, kulturalnym czy sportowym. Zdjęcia pochodzą z zasobu m.in. Archiwum Państwowego w Katowicach.

Przybyli goście mieli okazję wysłuchać prelekcji, którą cechowała swada i erudycja prelegentki oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Mogli oni również nabyć dla siebie egzemplarz omawianych publikacji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność. Obie części prezentowanej publikacji dostępne są do zakupu w siedzibie głównej Muzeum.

Zachęcamy również do uczestnictwa w wernisażu najnowszej wystawy „Czeladzka Mater Dolorosa – wczoraj i dziś”, który odbędzie się w najbliższą środę 7go września o godz. 17, a podczas którego uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prelekcji Ireny Kontny pt. „Światłem malowane – witraże kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach”.

Skip to content