Przeszłość zapisana w nazwach.

Napisać, że spotkanie z profesorkami Uniwersytetu Śląskiego jakie miało miejsce w miniony piątek było udane, to tak jakby nie napisać nic. Zaczęło się wprawdzie standardowo, lecz już po kilku minutach okazało się, że jeszcze takiego wykładu (notabene na dwa głosy) w Muzeum Saturn nie było. A to za sprawą naturalnie dwóch naukowczyń – dr hab. Bożeny Czwojdrak oraz dr hab. Katarzyny Wyrwas, które poprzez erudycję, kompetencje interdyscyplinarne, nad wyraz nietuzinkowe podejście do zagadnień badawczych, a nade wszystko prawdziwy kunszt z jakim ożywiały zaprzeszłe dzieje terenów wchodzących w skład Zagłębia Dąbrowskiego sprawiły, że słuchacze zaiste mieli do czynienia ze sztuką prowadzenia wykładu na żywo. Sama zresztą tematyka była nader interesująca. Znaczeniowa i etymologiczna analiza regionalnych nazw terenowych przedstawiona z perspektywy historyczki oraz lingwistki udowodniła ich nie tylko średniowieczną proweniencję, ale także fakt, iż do dzisiaj pozostają swoistym zwierciadłem języka, historii i kultury.