Jubileusz Czeladzkiej Mater Dolorosa.

Naszemu miastu przybył kolejny 100-latek. Dostojnym jubilatem został kościół pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach. Swą setną rocznicę rozpoczęcia budowy świętował w salach Muzeum Saturn, gdzie wczoraj urządzony został uroczysty wernisaż wystawy promującej to wspaniałe święto. Warto dodać, iż w roku bieżącym przypada również 65. rocznica konsekracji tegoż najstarszego piaskowskiego obiektu kultu religijnego. Na nader interesującą ekspozycję złożyły się fotografie dokumentujące przestrzenie wnętrz i otoczenie świątyni w latach 30. XX w. autorstwa Braci Altman, pod koniec I dekady XXI wykonane przez Jana Powałkę oraz współczesne będące dziełem Marka Mierzwy.

Wernisaż uświetnił wykład historyk sztuki Ireny Kontny dotyczący niezwykłości znajdujących się w piaskowskim kościele witraży, czyli obrazów wykonanych z kawałków barwnego szkła, czasem dodatkowo malowanych połączonych ołowianymi ramkami stanowiącymi artystyczne i techniczne wyzwanie, jak również potwierdzenie prestiżu ich zleceniodawców.

Do dziś Czeladzka Mater Dolorosa jest ważną w nowożytnych dziejach miasta świątynią gromadzącą mieszkańców Starych Piasków, dla których wyznanie wiary stanowiło zawsze nie tylko wielopokoleniową tradycję, lecz zwłaszcza głębokie przeżycie duchowe. Niemały wkład na tym polu wnieśli także jej proboszczowie. Każdy z nich pozostawił swój wyraźny ślad w życiu parafii starając się jak najlepiej wypełniać duszpasterskie powołanie.