Niejednemu mieszkańcowi naszego regionu wydawać by się mogło, iż język jakim się posługuje jest jak najbardziej poprawną polszczyzną. Ku zaskoczeniu wielu okazuje się, że pewne wyrazy jak np. „ta podkoszulka” czy też „ta pufa” są wyrazami charakterystycznymi jedynie dla Zagłębia.

Zgodnie z przedstawionymi przez prof. UŚ Katarzynę Wyrwas faktami, społeczności zagłębiowskiej nie można opisywać nie poświęciwszy uwagi roli, jaką odegrało w jej kształtowaniu położenie geograficzne oraz związana z tym sytuacja polityczno – gospodarcza regionu a także kształtowanie się przemysłu ciężkiego (górnictwa, hutnictwa).

Przygraniczne położenie oraz bogactwa naturalne i rozwój przemysłu zdecydowały o olbrzymiej migracji osób przybywających tutaj z innych regionów Polski, ale także ludności pochodzenia obcego – niemieckiej, rosyjskiej, żydowskiej, a nawet francuskiej i czeskiej narodowości. W efekcie doprowadziło to do powstania mieszanki kulturowej i wytworzenia się cech dialektalnych języka zawierających ciekawe zjawiska fonetyczne, różnice rodzajowe oraz zjawiska składnikowe.

Dziękujemy Pani profesor za dużą dawkę fascynujących i interesujących informacji. Quiz słownika gwary Zagłębiowskiej porwał każdego ze zgromadzonych przyprawiając spotkanie  sporą dawką humoru i śmiechu. Teraz już każdy uczestnik wie, tudzież przypomniał sobie, co to są haberdzie, gdzie w Zagłębiu trzyma się pieniądze oraz co znaczy powiedzenie, iż „Kaczki ludzie pędzą”.

 

 

Skip to content