W czwartek 9 marca w Pałacu pod Filarami gościliśmy Olgę Lubecką – Prezes Fundacji AmaPuglia, z barwną opowieścią o włoskich kobietach, które jako ikony piękna napisały historię kina, teatru czy mody. Obdarzone ognistym temperamentem, posągową urodą, zmysłowymi kształtami sprawiły, że żaden mężczyzna nie przeszedł obojętny wobec ich wdzięków.

Spotkanie Włoskie Dolce Vita – fakty i mity: „Włoszki – matki, żony, kobiety sukcesu” było swego rodzaju obrazem mieszkanek słonecznej Itali, słynących z elegancji, których nieodłącznym atrybutem są dobre wygodne buty i droga markowa torebka od Louis Vuitton czy Gucci. Te elementy garderoby według włoskich fasionistek powinny być wysokiej jakości i wręcz luksusowe. Podobnie rzecz się ma w przypadku okularów przeciwsłonecznych, bezwzględnie noszonych przez 12 miesięcy w roku. Prekursorkami światowych domów mody są właśnie Włoszki prowadzące największe modowe imperia Patrizia Gucci, Miuccia Prada, Donatella Versace.

Olga jako niekwestionowana znawczyni i pasjonatka kultury włoskiej przywołała wspaniałe ikony europejskiego kina: Sophię Loren i Ginę Lollobrigidę. Przedstawiła także charyzmatyczne kobiety nauki m.in nagrodzoną Nagrodą Nobla za badania medyczne w zakresie wzrostu komórek nerwowych Ritę Levi Montalcini. Kolejną, niezwykłą wzbudzającą skrajne emocje, znaną ze swoich wyraźnych i kontrowersyjnych poglądów społeczno -politycznych – ateizmu, feminizmu, wegetarianizmu Margheritę Hack, opowiadająca się za prawem do aborcji, eutanazji i badań z wykorzystaniem komórek macierzystych; broniąca praw zwierząt i osób LGBT. Poznaliśmy również portret Samanthy Cristoforetti Włoszki poliglotki, mówiącej w sześciu językach, która podczas służby wojskowej uczestniczyła w misji Futura, a jako astronautka ustanowiła rekord długości pobytu w przestrzeni kosmicznej.

Olga Lubecka przywołała także postaci sportsmenek: łyżwiarki Carolini Kostner, narciarki alpejskiej Sofii Goggii, florecistki Elisy di Francisci, pływaczki Federici Pellegrini, czy najbardziej utytułowanej zawodniczki w historii światowej szermierki Valentiny Vezzali. Przedstawiona została również niezwykle waleczna Bebe Vio, która pomimo niepełnosprawności na wózku inwalidzkim dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy, świata, wygrała także mistrzostwa paraolimpijskie w 2016 i 2020.
Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie z Fundacją AmaPuglia w czerwcu.