Wakacje z książęco – królewskim rodem Piastów.

W sierpniu, drugim miesiącu letniej kanikuły, czeladzkie Muzeum ma przyjemność zaprosić na nową, nieco odmienną niż zazwyczaj ekspozycję zatytułowaną „Piastowie. Poczet królów i książąt polskich”. Wystawa wypożyczona z Muzeum Lalek w Pilźnie, kierowana jest do osób w każdym wieku dlatego do obejrzenia jej zachęcamy zarówno dzieci, rodziców jak i dziadków. Jej tematyka może stanowić doskonały przyczynek do zapoznania się ze średniowiecznymi początkami państwa polskiego. Ekspozycja w kilkunastu scenkach zaaranżowanych na tle obiektów charakterystycznych dla przywoływanej epoki, przedstawia poczet najważniejszych postaci polskich książąt i królów z linii Piastów, dopełniony o polskich monarchów dynastii andegaweńskiej (Ludwik Węgierski I Jadwiga), stanowiących łącznik pomiędzy dynastią Piastów i Jagiellonów. Każdemu z przedstawionych władców towarzyszą osoby z najbliższej rodziny: żony oraz dzieci. Atrakcyjność wystawy z pewnością zwiększa precyzja z jaką ręcznie zostały wykonane lalki. Ich twarze wykonane z masy porcelanowej zaprojektowano indywidualnie dla każdej postaci w oparciu o znane źródła historyczne. Stroje lalek z kolei odwzorowano zgodnie z ikonografią danej epoki.

Wrażenia wizualne dopełnia oprawa dźwiękowa ekspozycji, która pozwoli zwiedzającym wynieść podstawową wiedzę oraz pomoże poczuć klimat średniowiecznej Polski.

Wystawę można oglądać od 29 lipca do 4 września 2022 r.