Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów jest „Sztuka starych mistrzów” – wystawa pochodząca z prywatnej kolekcji giżyczanina, Pana Dariusza Matyjasa.
 
Ekspozycja składa się z 40 dzieł drzeworytów, miedziorytów, akwafortów oraz mezzotint, prezentujących klasyki sztuki na światowym poziomie, od epoki renesansu, przez manieryzm, barok, rokoko po sztukę klasycyzmu.
 
Nasi goście będą mogli zapoznać się z niesamowitymi tajnikami powstawania grafiki – druku wklęsłego i druku wypukłego. Poznają proces tworzenia rycin od powstania pierwotnego rysunku, przez przekładanie go na płytę graficzną, poddawanie trawieniu, po odbicie w prasie graficznej. Każdy z gości będzie mógł na chwilę sam poczuć się artystą i wypróbować swoich sił, tworząc własną, niepowtarzalną odbitkę w technice linorytu lub suchej igły. Warsztaty poprowadzi pani Marta Wakuła-Mac, absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, uznana krakowska artystka specjalizująca się w technice linorytu.
 
HARMONOGRAM WYDARZENIA:
 
14.30 – 16:00 „Druk wypukły na PCV” – Warsztaty dla dzieci w wieku 6 – 12 lat. Prowadzenie: Marta Wakuła-Mac, Jan Bosak. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod nr telefonu 32 265 42 93
 
16.00 – 17:00 „Tajniki grafiki” – wykład dotyczący technik graficznych wraz z pokazem. Prowadzenie: Marta Wakuła-Mac, Jan Bosak.
 
17:00 Zwiedzanie wystawy „Sztuka starych mistrzów” – fascynująca ekspozycja, pochodząca z prywatnej kolekcji sztuki Pana Dariusza Matyjasa, właściciela Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress, w większości złożona z oryginalnych dzieł artystów, sygnowanych własnoręcznie lub na autorskich matrycach.
 
17:00 – 19:00 „Wklęsłodruk – sucha igła” – Warsztaty dla dorosłych. Prowadzenie: Marta Wakuła-Mac, Jan Bosak
 
19:00 – 20:00 – Rudzkie Trio Appassjonata – koncert
 
 
 
Skip to content