Zapraszamy o lektury "Oficyny Saturnowskiej"

W Czeladzi wciąż żyje pamięć o dniu powrotu ocalonych dzieci z obozu w Potulicach, dniu w którym najmłodsze ofiary wojny otrzymały i rozpoczęły drugie życie. Najnowszy numer kwartalnika muzealnego otwiera artykuł poświęcony tym, którzy przeżyli i wciąż pamiętają dramatyczne wydarzenia z nocy z 11 na 12 sierpnia 1943 roku.
 
Pobierz PDF Oficyny Ci spośród Państwa, którzy interesują się trwającą nieprzerwanie historią naszego miasta zapewne rozpoczną lekturę od tekstu poświęconego czeladzkim pogwarkom. Jacy przywary mieli mieszkańcy Czeladzi ? Może wciąż tacy jesteśmy? 
 
Uwadze czytelników polecamy również artykuł przybliżający kolejne losy budynku Pałacu pod Filarami,  obecnie siedziby naszego Muzeum. Projekt przekształcenia obiektu na poradnię zdrowotną jest zupełnie nieznanym epizodem z historii byłej willi dyrektorskiej.
 
Interesujące uzupełnienie bieżącego numeru pisma stanowi szkic napisany gościnnie przez Andrzeja Ciepał o o rodzinie Weisselbergów i będzińskim laboratorium  działającym w latach 1929-1939. W numerze nie zabrakło szkicu dotyczącego najnowszego muzealnego wydawnictwa „Kreis Bendsburg 1939-1944. Powiat będziński w obiektywie okupanta”. Album składa się z blisko stu zdjęć wykonanych w czasie II wojny światowej przez niemieckich fotografów na potrzeby nazistowskiego aparatu administracyjnego oraz hitlerowskiej propagandy na trenie ówczesnego powiatu będzińskiego i jest dostępny do nabycia w Muzeum Saturn w cenie 30,00 zł.
 
Wydawnictwo bezpłatne, obecnie dostępne w wersji elektronicznej w zakładce – Wydawnictwa – Oficyna Saturnowska, lub po kliknięciu na okładkę po lewej stronie. 
 
Skip to content