Śladami żydowskiego dziedzictwa Sosnowca.

W ostatnią środę marca w Muzeum Saturn miało miejsce pierwsze wydarzenie z nowego cyklu „Sosnowiec – historia w pigułce”. Spotkania te w założeniu przybliżyć mają kilka arcyciekawych wątków z historii tego sąsiadującego z Czeladzią miasta, które w tym roku obchodzi 120. rocznicę nadania praw miejskich.   

W ramach wydarzenia inaugurującego ów cykl odbył się wykład Tomasza Grząślewicza. Prelegent podczas swojego wystąpienia poruszył temat materialnego i niematerialnego żydowskiego dziedzictwa nierozerwalnie związanego z Sosnowcem. Licznie zgromadzeni słuchacze dowiedzieć się mogli o tym zajmującym wątku z historii miasta, a motywem przewodnim stanowiącym podstawę wykładu stał się dla nich wydany w 2021 roku „Przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca”.

Pierwsze wydawnictwo, pierwszy sołtys, zdjęcia braci Altman, kino Sfinks, czy Teatr Zagłębiowski to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas wykładu. Nie zabrakło również wątków związanych z sosnowieckimi synagogami oraz cmentarzami. Prelegent przedstawił historię tego dziedzictwa krok po kroku, zaczynając od powstania przygranicznej stacji kolejowej w 1859 roku, dalej przechodząc przez tragiczny w skutkach dla miejscowej społeczności żydowskiej czas II wojny światowej, a kończąc na czasach powojennych w których to główną rolę odegrali nielicznie przeżyli świadkowie. Niewątpliwie wartością dodaną tego wystąpienia była łatwość z jaką prelegent wchodził w interakcję ze słuchaczami, przez co odbiór i zrozumienie poruszanych kwestii było bez wątpienia łatwiejsze. Tym samym rozpoczął on z wysokiego C zaplanowany cykl spotkań.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu „Sosnowiec – historia w pigułce”!  

Skip to content