Muzeum Saturn w Czeladzi, obchodzące w 2019 roku Jubileusz 10-lecia powstania, już po raz 6. oddało do rąk Państwa Kalendarz Historyczny. 

Fotografie zamieszczone w kalendarzu, który towarzyszyły Państwu przez cały 2019 rok, po raz pierwszy zostały pokazane na prezentowanej w czeladzkim muzeum, w kwietniu 2018 roku wystawie zatytułowanej „Czeladź dawniej i dziś. Obraz miasta.” i były realizacją autorskiego pomysłu będzińskiego fotografika Romana Koweni.  Ich nowatorstwo polegało na próbie wpisania czeladzkich obiektów utrwalonych przed laty, zapisanych na starych fotografiach w obrazy współczesnego krajobrazu miasta. Punktem wyjścia projektu stały się archiwalne zdjęcia naszego grodu: te najstarsze z początku XX wieku pochodzące z atelier Wilhelma Kidawy i Braci Altman (z zasobów Muzeum w Czeladzi) jak i te będące dziełem członków Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości (udostępnione przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk) oraz te z lat 60. i 70. wykonane przez Jerzego Żymirskiego (znajdujące się w zbiorach Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi).

Spośród kilkudziesięciu zdjęć eksponowanych wiosną w siedzibie Muzeum Saturn, do tegorocznego kalendarza wybranych zostało 15. Każde ze zdjęć prezentuje fragmenty Miasta, dotknięte najgłębszymi zmianami, ukazując najbardziej spektakularne metamorfozy. Wszystkie karty kalendarza obok fotografii z wpisanym archiwalnym widokiem w pejzaż współczesny zawierają zarówno zdjęcie archiwalne jak i to nowe z aktualnym krajobrazem wykonane przez Romana Kowenię.

Kalendarz Historyczny na 2019 rok obok walorów estetycznych i edukacyjnych może posłużyć jako przewodnik do spacerów po najstarszym grodzie Zagłębia Dąbrowskiego bądź jako inspiracja własnego odkrywania miasta: jego zabytkowych obiektów, zapomnianych uliczek, urokliwych zaułków.

Skip to content