Kalendarz na 2022 rok już w sprzedaży!

 

Z przyjemnością informujemy, że właśnie ukazał się najnowszy Historyczny Kalendarz Muzealny na 2022 rok! Ukazujące się od 2014 roku wydawnictwo stało się już obowiązkową pozycją wydawniczą w dorobku naszej instytucji i swego rodzaju muzealną tradycją celebrowaną z końcem każdego roku.

W tym roku kalendarz poświęcono wyjątkowemu jubileuszowi – 750-leciu lokacji miasta, przy czym należy zaznaczyć, że w przypadku Czeladzi data ta, 1262 rok, jest jedynie datą przybliżoną. Ponieważ czeladzki przywilej lokacyjny nie zachował się, mediewiści, na podstawie przesłanek źródłowych zakładają, że nastąpiła ona pomiędzy 1262 a 1281 rokiem i zgodnie z tą chronologią miasto zawdzięczało ją księciu opolsko-raciborskiemu Władysławowi.

Kalendarz na 2022 rok został podzielony na dwanaście tematów przewodnich, poświęconych poszczególnym okresom w historii miasta, opatrzonych krótkim komentarzem historycznym oraz wyjątkowo atrakcyjną szatą graficzną, zawierającą stare ryciny, akwarele, grafiki, reprodukcje map i archiwalne zdjęcia. Opracowany graficznie przez naszą wyśmienitą artystkę stale współpracującą z Muzeum, Panią Teresę Strojniak, stanowi wyjątkowe, barwne i bardzo atrakcyjne wydawnictwo, które po prostu wypada mieć.

Kalendarz w cenie 28 złotych do nabycia w Muzeum Saturn. Polecamy!

Skip to content