Tradycją już stało się, wydawanie przez naszą instytucją począwszy od 2014 roku, historycznego Kalendarza Muzealnego.

To wyjątkowe wydawnictwo każdego roku poświęcone jest innemu tematowi przewodniemu. Pojawił się już w naszej ofercie kalendarz poświęcony dzielnicy Piaski, prezentujący unikatowej ujęcia pochodzące z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, grafiki przedstawiające stare zabudowania Czeladzi, barwne i dynamiczne ujęcia ze zorganizowanej przez nas rekonstrukcji historycznej, kolekcję zdjęć Wilhelma Kidawy czy kadry zestawiające stare ujęcia ze współczesnymi zdjęciami określonych punktów miasta.

Staramy się każdego roku publikować interesujące i wyjątkowe zdjęcia, zwłaszcza archiwalne, pochodzące z naszych zbiorów. Dzięki przepięknej szacie graficznej, kalendarz muzealny jest rzeczą nie tylko estetyczną, ale także praktyczną i historycznie edukującą.

Tegoroczna edycja kalendarza poświęcona jest kopalni „Saturn” i nawiązuje do 120. Rocznicy powstania Towarzystwa-Górniczo-Przemysłowego „Saturn” SA, obchodzonej w roku poprzedzającym wydanie kalendarza, czyli 2020. Prezentujemy w nim unikatowe ujęcia kopalni i osiedla robotniczego na Saturnie, pochodzące z albumu pamiątkowego Towarzystwa, znajdującego się w naszych zbiorach.

Kalendarz do nabycia w Muzeum, w cenie 25 złotych.

 

 

Skip to content