Autor: Stefania Lazar, Anna Binek-Zajda

Projekt okładki i skład: Teresa Strojniak

Liczba stron:  128 stron

Cena:  25,00 zł

Książka została podzielona na dwie części – pierwszą, dotyczącą ściśle początków wydobycia węgla kamiennego na Piaskach i historii Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla „Czeladź”. Druga część książki poświęcona została walorom architektonicznym i urbanistycznym założenia – i jest to pierwsza próba kompleksowej analizy osiedla pod tym kątem. Naukowe opracowanie zawiera wiele interesujących, ale i nieznanych do tej pory faktów, rzuca także nowe światło na powtarzane dotąd często błędne informacje. Ponadto książka została zaopatrzona w szereg ciekawych materiałów ikonograficznych – archiwalne zdjęcia, w tym także zupełnie nieznane do tej pory szerokiemu gronu odbiorcy zdjęcia ze zbiorów prywatnych oraz z Archiwum Państwowego w Katowicach.