Mazur Józef

Rodzina: ojciec Idzi, matka Franciszka z d. Marczyk

Adres: Czeladź, ul. Grodziecka 16

Zawód: fizyk, profesor

W 1910r. ukończył Szkołę Podstawową przy Kopalni „Saturn” a w 1915 Średnią Szkołę Handlową Typu Realnego w Będzinie. Dyplom uzyskał na wydziale Matematyczno – Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego. Od listopada 1918r. do marca 1921r. odbywał służbę wojskową, dochodząc do stopnia Komendanta Głównej Wojskowej Stacji Meteorologicznej.

W sierpniu 1939r.  został zmobilizowany jako oficer techniczny lotnictwa. Po klęsce kampanii wrześniowej, 18 września opuścił Polskę i przedostał się do Rumunii. Z przejściowego obozu uciekł do Francji, gdzie podjął pracę w laboratorium Lotniczej Bazy Wojskowej pod Paryżem. Po przegranej Francji Mazur przybył do Anglii i został skierowany do pracy w komitecie Badań Meteorologicznych przy Ministerstwie Lotnictwa.

Odegrał ponadto kluczową rolę przy opracowywaniu FIDO (Fog Investigation and Dispersal Operation – operacja intensywnego rozpraszania mgły). Pierwszy raz wypróbowano działanie FIDO nocą z 19 na 20 listopada 1943r. Do końca wojny takie urządzenia zamontowano na czternastu lotniskach.

Za swe wybitne osiągnięcia naukowe prof. Mazur został odznaczony między innymi Medalem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi, Air Force Medal, Defence Medal, War Medal, Creix des Combattans Volontaires. Jednocześnie piastował także stanowisko Honorowego Prezesa Towarzystwa Miłośników Zagłębia Dąbrowskiego. Zmarł 20 lutego 1977r. w szpitalu wrocławskim i został pochowany w Czeladzi na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowopogońskiej.

Źródło: http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl/historia/who_is_who

Data urodzenia 1896-11-29
Data zgonu 1977-02-20
Miejsce zamieszkania: Czeladź
Miejsce zgonu: Wrocław
Skip to content