Obchody 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Muzeum Saturn upamiętniło bohaterów walczących w bitwie o Monte Cassino. Jedna z najbardziej zaciętych i krwawych bitew II wojny światowej ma dla naszego miasta wyjątkowe znaczenie, bowiem wśród walczących znaleźli się również czeladzianie.

Piątkowe obchody 75. rocznicy zainaugurowało złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym Czeladzianom poległym za wolność i niepodległość Ojczyzny na placu Konstytucji 3 Maja. W uroczystości wzięli udział zastępca burmistrza Beata Zawiła, radni Rady Miejskiej, dyrektor Muzeum Saturn Iwona Szaleniec, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Barbara Kruczkowska, reprezentanci Harcerskiego Kręgu Seniora, członkowie Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, dyrektorzy czeladzkich placówek oświatowych, a także krewni walczących o Monte Cassino bohaterów, którzy na zaproszenie dyrektor Muzeum Saturn udali się na dalszą część obchodów do muzealnej siedziby.

Podczas spotkania zostały przybliżone sylwetki 16 czeladzian walczących w jednej z największych bitew narodu polskiego oraz zaprezentowana okolicznościowa wystawa „Czeladzianie pod Monte Cassino”.

Natomiast w niedziele odbyła się projekcja polsko-włoskiego filmu pt. „Wielka droga” wyreżyserowanego przez Michała Waszyńskiego w 1946 roku. Film z zasobów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie został udostępniony przez Filmotekę Narodową w Warszawie.

Przejmujący seans za sprawą wkomponowanych w fabułę materiałów dokumentalnych z bitwy w rejonie klasztoru na Monte Cassino nie pozostawił gości muzeum obojętnymi i utrwalił pamięć o tragicznych wydarzeniach i pożodze II wojny światowej.

Całość obchodów przebiegła w atmosferze zadumy ale i wdzięczności, dla bohaterskich czynów poprzednich pokoleń.

Skip to content