Piknik historyczny „Potyczka na Saturnie”

Na okoliczność 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego czeladzki Saturn zoranizował piknik historyczny będący wyrazem oddania czci bohaterom walczącym o niepodległość i odrodzenie II Rzeczpospolitej.

Od godzin popołudniowych 21 września 2019 roku tereny zielone wokół Pałacu pod Filarami zamieniły się w pole bitwy i bazę dla stacjonującego Wojska Polskiego, oddziału Armii Niemieckiej oraz powstańców śląskich. W tych rolach pojawiły się grupy rekonstrukcyjne: SRH „Rok 1920”, Rowery Zabytkowe Zabrze oraz GRH Bellum.

Widowisko historyczne przedstawiało jedną z bitew granicznych: potyczkę na Saturnie, w której mieszkańcy Zagłębia i czeladzianie brali czynny udział. Pośród rozbitych namiotów zorganizowano szpital polowy oraz punkt werbunkowy. Wydarzenie wzbogaciła wystawa sprzętów i rowerów z epoki, pokaz mody kobiecej z okresu międzywojennego oraz efektowne ćwiczenia powstańców z bronią. Nie zabrało specjalnie przygotowanej strzelnicy, na której każdy mógł zmierzyć się sam ze sobą. Choć pogoda dopisała, na uczestników rekonstrukcji czekała gorąca, żołnierska grochówka oraz ciasto drożdżowe.

Ukazane zostały szpital polowy, punkt opatrunkowy, wystawa sprzętów i rowerów z epoki oraz ćwiczenia powstańców z bronią.

Punktem kulminacyjnym widowiska było ukazanie momentu wtargnięcie oddziału zwiadowców niemieckich na tereny kopalni Saturn z 9/10 marca 1919 roku. Jak przed 100 laty, tak wczoraj Polacy odparli ataki ze strony Armii Niemieckiej. Rekonstrukcji towarzyszył komentarz naukowy prof. dra hab. Dariusza Nawrota – znakomitego historyka, pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Bezbłędny reportaż fotograficzny zawdzięczamy Panu Markowi Mierzwie.