Tak brzmi tytuł najnowszej ekspozycji, którą od dziś można oglądać w salach wystawienniczych Muzeum Saturn. Przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie pozwala poznać historyczne materiały – nierzadko unikatowe – ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Na uwagę zasługują archiwalne fotografie z okresu pierwszej wojny światowej, na których uwiecznieni zostali żołnierze i oficerowie II Brygady Legionów Polskich, Błękitnej Armii oraz Armii Ochotniczej z 1920 roku. Nie lada gratkę stanowią zdjęcia ukazujące generała i jego bliskich po roku 1945.

Generał Józef Haller bywał także w Zagłębiu Dąbrowskim. Wielokrotnie odwiedzał Dąbrowę Górniczą, z której pochodził jego adiutant Marian Kuzior. Epizod pobytu generała ma w swoich dziejach także Czeladź, w której przebywał dwukrotnie w 1919 i 1932 roku.

Wystawa dostępna dla zwiedzających do dnia 5 grudnia.